ایجاد نسخه پشتیبان از تنظیمات سویچ سیسکو با استفاده از TFTP Server

ایجاد نسخه پشتیبان از تنظیمات سویچ سیسکو با استفاده از TFTP Server

در این مقاله قصد داریم نحوه پشتیبان گیری از تنظیمات اجرایی سویچ های سیسکو را با استفاده از TFTP Server تشریح کنیم.

پشتیبان گیری از تجهیزات و فایلهای اجرایی و تنظیمات هر دستگاه یا برنامه ای در شبکه یکی از مسایل مهم و کلیدی است.در صورت خرابی یا هر اتفاق غیر قایل پیش بینی این فایلهای پشتیبان هستند که باعث نجات مدیران و کارشناسان شبکه میشوند.

در ابتدا به مفهوم TFTP میپردازیم:

حتما با پروتکل FTP آشنایی دارید.FTP مخفف File Transfer Protocol می باشد. این  پروتکل جهت انتقال فایلها در شبکه استفاده میشود.

TFTP مخفف Trivial File Transfer Protocol است که ساده ترین نمونه از پروتکل FTP میباشد.از این پروتکل معمولا برای انتقال خودکار فایل های Boot و تنظیمات دستگاه هایی از قبیل روتر و سویچ در شبکه های محلی استفاده می شود.TFTP نمونه محدود شده و ساده شده FTP است،در TFTP احراز هویت صورت نمیگیردو حتی کاربران تعاملی با این پروتکل به شکلی که در پروتکل FTP داشتند نخواهند داشت.

حال که با پروتکل TFTP آشنا شدبم به مساله اصلی یعنی گرفتن نسخه پشتیبان میپردازیم.

در ابتدا باید TFTP Server را از این لینک دانلود کنیم.بعد از دانلود برنامه  را نصب میکنیم و برا گرفتن نسخه پشتیبان برنامه را اجرا می نماییم.

سپس با استفاده از دستورات زیر در سویچ سیسکو یک نسخه ار تنظیمات سویچ را در دایرکتوری انتخاب شده در نرم افزار  TFTF Server ذخیره میکنیم.

دستور copy running-config tftp تنظیمات اجرایی سویچ را به سرور TFTP Server ارسال میکند.

در مرحله بعد آدرس TFTP Server از ما پرسیده میشود که در اینجا ۱۹۲٫۱۶۸٫۱۰۰٫۱۰۰ میباشد.

سپس نام نسخه پشتیبان از ما پرسیده میشود که قرار است در سرور TFTP ذخیره شود،در اینجا از نام backup_cfg_for_my_sw استفاده شده است.

شما ممکن است این را هم بپسندید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *