نصب Cent Os به صورت مجازی بر روی VMware Workstation

روش نصب cent os

در مقالات گذشته به معرفی لینوکس و توزیع های آن پرداختیم،در این مقاله قصد داریم نصب Cent Os 7 را بررسی کنیم.CentOS یک توزیع لینوکس مبتنی بر ردهت انترپرایز لینوکس است.برای نصب از نرم افزار vmware workstation استفاده میکنیم،از منوی File،گزینه New Virtual Machine Wizard را انتخاب میکنیم.سپس گزینه Typical را برای راحتی نصب انتخاب میکنیم و Next را میزنیم.

در این مرحله باید فایل ایزو Cent Os 7 را به دستگاه معرفی کنیم،البته اگر DVD نصب را داریم میتوانیم آن را به دستگاه معرفی کنیم.بعد از دادن مسیر فایل ISO،Next را میزنیم.

در مرحله بعد نوع سیستم عاملی را که میخواهیم نصب کنیم انتخاب کرده و Next را میزنیم.

در مرحله بعدی نام ماشین مجازی و مسیر نصب آن را انتخاب کرده و Next را میزنیم.

سپس اندازه هاردی را که میخواهیم روی آن Cent Os را نصب کنیم تعیین کرده و Next را میزنیم.

در پایان میتوانیم با استفاده از گزینه Customize Hardware ، سخت افزار را برای نصب دستکاری کنیم،در پایان گزینه Finish را میزنیم تا سراغ نصب Cent Os برویم.

بعد از روشن کردن ماشین مجازی و بوت شدن آن با فایل ISO متعلق به Cent OS با صفحه زیر مواجه میشویم،گزینه Install CentOS 7 را انتخاب میکنیم.

وارد صفحه اصلی نصب Cent Os میشویم،هر آنچه در رابطه با نصب این سیستم عامل وجود دارد،در این صفحه دیده میشود.ابتدا روی گزینه DATE & TIME کلیک میکنیم تا زمان و تاریخ را برای نصب مشخص کنیم.

 

میتوانیم با کلیک روی نقشه منطقه زمانی و کشور و شهر خود را مشخص کنیم،و در پایین تاریخ . ساعت را تنظیم نماییم، بعد از تنظیم دکمه Done را میزنیم.

 

 

در صفحه اصلی نصب گزینه KEYBOARD را کلیک میکنیم تا زبان ورودی سیستم عامل را انتخاب کنیم،در لیست گزینه Persian را انتخاب کرده و ADD میکنیم.

 

 

 

در مرحله بعد سراغ نوع  نصب سیستم عامل میرویم یعنی SOFTWARE INSTALLATION،برای ساده ترین حالت که گرافیک و خط فرمان هم داشته باشد گزینه  Server With GUI را انتخاب کرده و Done را کلیک میکنیم.

 

 

سپس نوبت به Source ای میرسد که بوسیله آن میتوانیم نصب را انجام دهیم ، در اینجا میتوان فایل ISO یا مسیر شبکه ای برای نصب را انتخاب کرد،یعنی میتوان Cent

Os را از روی DVD یا فایل  ISO و یا از طریق شبکه نصب کرد،بعد از انتخاب گزینه Done را کلیک میکنیم.

 

 

در مرحله بعد سراغ هاردی میرویم که میخواهیم روی آن سیستم عامل را نصب کنیم یعنی INSTALLATION DESTINATION.اینجا باید هارد را پارتیشن بندی کنیم،هم میتوان به صورت Automatic به خود سیستم عامل اجازه پارتیشن بندی داد و هم میتوان دستی این کار را کرد،چون هنوز با تکنولوژِی LVM آشنا نیستیم،اجازه میدهیم پارتیشن بندی به صورت اتوماتیک انجام شود.

 

 

و آخرین مرحله متعلق به تنظیمات کارت شبکه و نام کامپیوتر یا hostname است،میتوان به کارت شبکه IP اختصاص داد و تنظیمات دیگر را انجام داد.

 

 

در حین نصب باید رمز عبور کاربر root که به عنوان admin سیستم عامل خواهد بود،انتخاب شود،همچنین کاربر عادی که میخواهد با سیستم عامل کار کند.

 

 

 

در این مقاله سعی شد روش نصب cent os بصورت مجازی روی نرم افزار vmware workstation مورد بررسی قرار گیرد،در مقاله بعدی به ساختار فایل ها و دایرکتوری ها در لینوکس خواهیم پرداخت.

نویسنده : سعید زمانی
منبع :نت هلپر
هرگونه نشر و کپی برداری بدون ذکر منبع و نام نویسنده دارای اشکال اخلاقی می باشد

 

شما ممکن است این را هم بپسندید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *