ساختار فایل ها و دایرکتوری ها درلینوکس file Structure and directories on linux

دایرکتوری شخصی کاربران در اینجا قرار دارد. برای مثال اگر شما در سیستم کاربری به نام jadi بسازید، دایرکتوری home/jadi/ به فایل‌های شخصی، تنظیمات فردی و چیزهای دیگری اختصاص می‌یابد که این کاربر بر روی سیستم ذخیره می‌کند. هر کاربر در خانه شخصی خود حق نوشتن، خواندن و اجرای فایل‌ها را دارد.در مقاله قبلی روش نصب لینوکس Cent Os 7 را مورد بررسی قرار دادیم،بعد از نصب لینوکس نوبت میرسد به نحوه کار کردن با آن،همانطور که میدانید در ویندوز درایو هایی بعد از نصب بوجود میایند مانند C , D و … ولی در لینوکس از این درایو ها خبری نیست،در کل روش کار با لینوکس بسیار متفاوت از ویندوز است،سیستم عامل لینوکس سیستم فایل و دایرکتوری مخصوص خود را دارد،روش نصب برنامه ها متفاوت است،پارتیشن بندی دیسک متفاوت است،اجرای دستورات در محیط Shell با روش اجرای دستورات در ویندوز تفاوت دارد،بنابراین برای استفاده از لینوکس نیاز به مهارت و دانش خاصی میباشد،البته لازم به ذکر است به دلیل امنیت و سرعت بالای اجرای فرامین در لینوکس در برابر ویندوز ، یادگیری نحوه استفاده از لینوکس و یادگیری مهارت ها و دانش استفاده از فرامین لینوکسی بسیار مفید خواهد بود.

بعد از اینکه به سیستم عامل Cent Os ای که نصب کردیم با نام کاربری root لاگین کردیم،بر روی صفحه Desktop کلیک راست کرده و گزینه Open In Terminal را کلیک میکنیم مانند شکل زیر:

 

بعد از این عمل صفحه Terminal برای صفحه Desktop باز میشود،دقت کنید شما در هر دایرکتوری گزینه Open In Terminal را کلیک کنید،Terminal برای آن دایرکتوری بباز خواهد شد.Terminal به صورت شکل زیر میباشد.

دقت کنید در لینوکس همه دایرکتوری ها و فایل ها به صورت سلسله مراتبی زیر دایرکتوری root یا / میباشد،برای رفتن به دایرکتوری خاص از دستور cd استفاده میکنیم،به عنوان مثال برای رفتن به دایرکتوری root از دستور : / cd

استفاده میکنیم،مانند شکل زیر:

حال در دایرکتوری root میتوان محتوای این دایرکتوری را با دستور ls مشاهده کرد.

همانطور که مشاهده میکنید دایرکتوری root دربردارنده دایرکتوری هایی است که هر کدام از ابن دایرکتوری ها مختص انجام اعمال خاص و در بردارنده فایلهایی است که در هر بخش از سیستم عامل لینوکس مورد استفاده قرار میگیرند،هر کدام از آنها را مورد بررسی قرار میدهیم.

/  :  این دایرکتوری ریشه است که همه فایل‌ها و دایرکتوری ها (و دستگاه های متصل به سیستم که به شکل یک فایل یا دایرکتوری شناخته می‌شوند) در آن قرار دارند.


 bin/  :فایل‌های اجرایی مهم در اینجا هستند. بخصوص دستوراتی که باید حتی در حالت تک کاربره و مشکل‌یابی نیز در دسترس باشند یا آن‌هایی که توسط همه کاربران مورد استفاده قرار می‌گیرند؛به عنوان مثال دستوراتی که در Terminal اجرا میکنیم مانند: ls یا cd و…


 boot/  : اینجا مجموعه فایل‌های مرتبط با بوت لودر قرار گرفته‌اند،که وظیفه بوت اولیه سیستم را بر عهده دارند. چیزهایی مانند کرنل و initrd و بوت کننده grub.


dev/ :در لینوکس همه چیز یا پروسه است یا فایل و همین فلسفه باعث شده که تک تک ابزارهای سخت افزاری متصل به سیستم هم در این دایرکتوری به شکل یک فایل شناخته شوند. مانند Cd Drive یا  DVD Drive.


etc/ : ابن  دایرکتوری یکی از اصلی‌ترین مکان‌های مورد مراجعه هر لینوکس کار است. کلیه تنظیمات سیستمی در اینجا قرار می‌گیرند. معمولا هر برنامه در این دایرکتوری برای خود یک دایرکتوری می سازد و تنظیمات مورد پذیرش در کل سیستم را آنجا می‌گذارد. در برخی موارد هم که برنامه‌ها کوچکتر هستند و تنها یکی دو فایل تنظیم دارند، فقط با استفاده از اسم خود و بدون ساخت زیرشاخه‌، تنظیمات را در این مکان ذخیره می‌کنند.


home/:  دایرکتوری شخصی کاربران در اینجا قرار دارد. برای مثال اگر شما در سیستم کاربری به نام Saeed بسازید، دایرکتوری home/Saeed/ به فایل‌های شخصی، تنظیمات فردی و چیزهای دیگری اختصاص می‌یابد که این کاربر بر روی سیستم ذخیره می‌کند. هر کاربر در خانه شخصی خود حق نوشتن، خواندن و اجرای فایل‌ها را دارد.


lib/ :کتابخانه‌های برنامه نویسی که توسط فایل‌های اجرایی مانند آن‌هایی که در bin یا sbin هستند در اینجا قرار می‌گیرد.


media/ :دایرکتوری‌ای موقت برای ماونت کردن ابزارهای جانبی. مثلا اگر شما Saeed  باشید و یک دیسک USB  به نام myusb به کامپیوتر لینوکس دسکتاپ خود متصل کنید، آن را در مسیر media/Saeed/myusb/ خواهید یافت. این مسیر برای بقیه ابزارهای ذخیره سازی جداشونده از جمله سی‌دی درایوها نیز استفاده می‌شود.


mnt/ : مسیری است عمومی برای ماونت کردن ابزارهای ذخیره سازی. این مسیر بر خلاف مسیر media/ معمولا تنها توسط مدیرسیستم یا روت برای متصل کردن ابزارهای جانبی استفاده می‌شود.


opt/ : این مسیر معمولا برای نصب برنامه‌های وندورهای مستقل استفاده می‌شود. برای مثال در صورتی که برنامه‌ای مانند اوراکل را خریداری کنید، برنامه در مسیر opt/ که مخفف کلمات optional است نصب خواهد شد.


proc/ :همه چیز در لینوکس یا فایل است یا پروسه و  این دایرکتوری برخورد این دو با یکدیگر است. در این دایرکتوری که عملا یک فایل سیستم مجازی است، هر پروسه در حال اجرا در سیستم و اطلاعاتی مربوط به وضعیت سیستم به شکل یک فایل به نمایش درمی آید.


root/ :این دایرکتوری خانه کاربر روت است و فایل‌های شخصی یا تنظیمات اختصاصی کاربر روت در این مکان ذخیره می‌شود. توجه نمایید که علی رغم شباهت اسمی، این دایرکتوری هیچ ربطی به / که دایرکتوری روت خوانده می‌شود ندارد.


run/ :اطلاعاتی مربوط به سیستم از زمان آخرین بوت. چیزهایی مانند کاربران وارد شده به سیستم و دامون‌های در حال اجرا در اینجا قابل دسترسی هستند.


sbin/ :فایل‌های اجرایی حیاتی در اینجا قرار می‌گیرند. چیزهایی مانند init و mount.


tmp/ : فایل‌های موقتی که برنامه‌ها یا کاربران آن‌ها را ساخته‌اند. از این دایرکتوری نباید انتظار امنیت یا حتی پایداری داشت. همه کاربران به این دایرکتوری دسترسی دارند و ممکن است بعد از بوت کاملا پاک شود.


usr/ :این دایرکتوری و دایرکتوری‌های درون آن حاوی کتابخانه‌های برنامه نویسی، اسناد، برنامه‌ها و حتی سورس برنامه‌هایی هستند که در سیستم نصب شده است.


var/ :این دایرکتوری همانطور که از نام آن یعنی variable می‌شود حدس زد، حاوی فایل‌هایی است که انتظار می‌رود دائما در طول کارکرد مرسوم سیستم تغییر کنند. چیزهایی مانند لاگ‌های سیستم، فایل‌های سرور، ایمیل‌های در حال ارسال و اسناد منتظر پرینت شدن و دیتابیس‌ها.


نویسنده : سعید زمانی
منبع :نت هلپر
هرگونه نشر و کپی برداری بدون ذکر منبع و نام نویسنده دارای اشکال اخلاقی می باشد.

شما ممکن است این را هم بپسندید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *