انواع حافظه های موجود در تجهیزات سیسکو و عملکرد آنها

انواع حافظه های موجود در تجهیزات سیسکو و عملکرد آنها

 

در تجهیزات سیسکو انواع مختلفی از حافظه وجود دارندکه هر کدام وظیفه خاصی را انجام می دهند،در این مقاله کوتاه بصورت اختصاری به تشریح نوع و عملکرد هر کدام از این حافطه ها می پردازیم.

 

انواع حافظه ای موجود در سویچ های سیسکو عبارتند از:

  1. حافظه NV-RAM
  2. حافظه RAM
  3. حافظه FLASH
  4. حافظه ROM

در ادامه به تشریح هر یک از این حافظه ها می پردازیم:

 

حافظه NV-RAM:این حافظه وظیفه نگهداری Startup Configurtaion را بر عهده دارد.تمام تنظیماتی که ما انجام میدهیم پس ازذخیره در Running Configuration در پایان کار بر روی Start-up Configuration ریخته می شوند تا برای همیشه ذخیره شوند و از بین نروند.Startup Configuration تنظیماتی است مناسب  IOS  که در هنگام Boot  کردن دستگاه  امکان خواندن اطلاعات وجود داشته باشد . سرعت این حافظه مشابه با سرعت  RAM  است . تفاوت عمده ای که میتوان اشاره کرد این است که با restart و یا قطع برق اطلاعات روتر سیسکو از بین نمیرود . باید در پایان کار محتویات Running Configuration را به Start-up Configuration منتقل کرد.

 

حافظه (RAM(Random Access Memory: یک حافظه موقت با سرعت بسیار بالا میباشد که با قطع شدن برق محتویات آن از بین میرود.این حافظه وظیفه ذخیره Running Configuration را بر عهده دارد. تمامی تنظیمات در حال اجرا که قبلا تعریف شده اند در فایلی به نام Running configuration در حافظه RAM قرار میگیرند. امکان از بین رفتن این حافظه با restart شدن روتر سیسکو وجو دارد.این اتفاق مشابه اتفاقی است که با قطع شدن برق برای RAM کامپیوتر می افتد . از RAM  برای نگهداری تنظیمات روتر زمانیکه روتر در حال روشن شدن است به عنوان یک حافظه موقت می توان استفاده کرد . اطلاعات مربوط به نرم افزارهای در حال اجرا در دستگاه، دستورات سیستم عامل روتر، Running Configuration ،Arp Cache و Routing Table ها برای اجرای سریعتر در حافظه RAM قرار می گیرند.

 

حافظه Flash: یک چیپ درون دستگاههای سیسکو میباشد که نوع آن دایمی است و قابل خواندن و نوشتن است.سیستم عامل یا IOS درون این حافظه قرار میگیرد. اطلاعات بعد از  خاموش و روشن شدن یا Restart شدن دستگاه درون حافظه باقی مانده و پاک نمیشود.این حافظه کمک میکندتا سیستم عامل را به راحتی و بدون نیاز به چیپست تعویض یا بروزرسانی کرد.

 

حافظه (Rom(Read Only Memory: این حافظه حافظه فقط خواندنی است و بصورت دایمی میباشد یعنی با قطع برق از بین نمیرود.وظیفه این حافظه انجام عمل  Power On Self Test در هنگام روشن شدن دستگاه میباشد.تست سخت افزار دستگاه در این مرحله انجام میشود،مراحل بوت IOS هم از وظایف Rom میباشد.

——————————————————————————————————————————————————————————————-

مطالب مرتبط:

نحوه قراردادن رمز عبور در سویچ های سیسکو

آموزش روشهای اتصال به سویچ های سیسکو(قسمت دوم)

شما ممکن است این را هم بپسندید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *