مدیریت کاربران و گروهها درسیستم عامل لینوکس(قسمت اول)

مدیریت کاربران و گروهها در لینوکس

در این مقاله قصد داریم درباره یکی از مباحث مهم سیستم عامل لینوکس یعنی مدیریت کاربران و گروهها در لینوکس صحبت کنیم،مساله احراز هویت در سیستم عامل ها مخصوصا در محیط های اداری و شرکت ها که روی هر سیستم ممکن است چندین کاربر ورود کنند و از سیستم استفاده کنند مساله بسیار مهمی است،هر کاربر ممکن است سطح دسترسی خاصی داشته باشد و یا عضو گروههای خاصی باشد،ممکن است در یک سیستم عامل لینوکس یک کاربر فقط مسوول مشاهده اطلاعات و یک کاربر دیگر دسترسی مدیریتی داشته باشد،یک کاربر و یا ادمین لینوکس حرفه ای باید بتواند از دستورات و فرامین لینوکسی در جهت رسیدن به اهداف مورد نظر استفاده احسن داشته باشد.در زمینه مدیریت کاربران و گروهها در لینوکس هم دستورات بسیار مهمی وجود دارد که در این مقاله به بررسی آنها میپردازیم.

دستور useradd برای ساختن نام کاربری

#useradd [switches]  user_name

برخی سویچهای این دستور:

d- : هرکاربر یه فضای خانگی برای خود دارد با این سویچ میتوان فضای خانگی کاربر را به آن معرفی کرد،اگر از این سویچ استفاده نکنیم  این دایرکتوری خانگی بصورت پیش فرض دردایرکتوری home ایجاد خواهد شد.

#useradd -d /mnt/Testhome Saeed

با استفاده ار این دستور یک نام کاربری با نام Saeed ساخته میشود که دایرکتوری خانگی آن در مسیر /mnt/Testhome ساخته خواهد شد.مانند شکل زیر:

 

e-: این سویچ تاریخ پایان اعتبار کاربر را مشخص میکند.در مثال زیر کاربرSaeedzamani  تا تاریخ ۱۸-۰۸-۲۰۱۸ میتواند از سیستم عامل استفاده کند و بعد از آن قادر به استفاده نخواهد بود.

#useradd -d /mnt/HomeSz Saeedzamani  -e 2018-08-18

g-  : این سوئیچ  برای عضویت کاربران در گروه اصلی استفاده میشود،هر کاربر میتواند در یک گروه اصلی و یک گروه فرعی عضویت داشته باشد،در مثال زیر کاربر user1 را طوری میسازیم که عضو گروه اصلی backup باشد.

#useradd  user1 -g Backup

G-  : این سوئیچ  برای عضویت کاربران در گروه فرعی  استفاده میشود،هر کاربر میتواند در یک گروه اصلی و یک گروه فرعی عضویت داشته باشد،در مثال زیر کاربر user1 را طوری میسازیم که عضو گروه فرعی  monitoring  باشد.

#useradd  user1 -G  monitoring 

با ترکیب دو دستور بالا به دستور زیر میرسیم که نام کاربری user1 را میسازد به گونه ای که کاربر عضو گروه اصلی Backup و عضو گروه اصلی monitoring میشود:

#useradd  user1 -g backuop -G monitoring 

البته این دستور به شرطی کار میکند که گروههای monitoring و Backup قبلا ذر سیستم عامل ساخته شده باشند،در قسمت بعدی راجع به گروهها صحبت خواهیم کرد.

مشاهده کاربران  فعال در سیستم عامل لینوکس

نام های  در لینوکس در فایلی با نام passwd  نگهداری میشوند،برای مشاهده تمامی گروههای موجود در سیستم عامل لینوکس این  فایل را باز میکنیم:

 

#cat /etc/passwd 

مانند شکل زیر:

دستور userdel برای حذف نام کاربری

userdel [switches] user_name #

برای اینکه بخواهیم همه متعلقات یک کاربر اعم از دایرکتوری خانگی و ایمیل و … هم پاک شوند حتما باید از سویچ r- استفاده کنیم.در غیر اینصورت کاربر به صورت ناقص حذف میشود،در مثال زیر کاربر user1 را حدف میکنیم:

#userdel -r user1

مانند تصویر زیر:

دستور usermod برای ویرایش نام کاربری

این دستور به منظور تغییر مشخصات کاربری استفاده می شود و شکل کلی ان به صورت زیر است:

usermod  [switches] user_name #

سویچ های مهم این دستور عبارتند از:

l- : برای تغییر نام یک نام کاربری استفاده میشود،مانند:

#usermod -l U1 SaeedZ

در این مثال نام کاربری  Saeedz  به U1 تغییر نام میدهد.مانند شکل زیر:

d- : اگر بخواهیم دایرکتوری خانگی یک نام کاربری را تغییر دهیم از این سویچ استفاده میکنیم.

#usermod -d  /mnt/Saeedhome  SaeedZ

با استفاده از دستور بالا دایرکتوری خانگی SaeedZ را به مسیر mnt/Saeedhome/ تغییر دادیم.

در مقاله بعدی درباره مدیریت گروهها صحبت خواهیم کرد.

مطالب مرتبط:

مدیریت کاربران و گروهها درسیستم عامل لینوکس(قسمت دوم)

شما ممکن است این را هم بپسندید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *